آیین آغاز سال تحصیلی حوزه

بازدید: 386 بازدید
آیت الله العظمی سبحانی در آیین آغاز سال تحصیلی حوزه های علمیه:

روحانیون از القاب حوزوی استفاده کنند/ طلاب درس خارج خوان با لباس روحانیت در کلاس حاضر شوند
حوزه/ تعمم طلاب از دیگر ضروریات طلاب است؛ نباید طلاب درس خارج خوان ما بدون لباس در کلاس حضور داشته باشند؛ معمم شدن، سربازی رسمی حضرت بقیه الله الاعظم است که طلاب باید نسبت به آن اهتمام داشته باشند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه»، حضرت آیت الله سبحانی پیش از ظهر امروز در آیین آغاز سال تحصیلی حوزه های علمیه که در سالن همایش های مدرسه عالی دارالشفاء قم برگزار شد، با تبریک اعیاد این ماه با اشاره به قرار گرفتن در آستانه صدمین سال تاسیس حوزه علمیه قم توسط آیت الله حائری یزدی،‌اظهار داشتند: اگر بنا باشد برای حوزه های علمیه نکوداشتی انجام دهیم، در آستانه صدمین سال تأسیس حوزه علمیه قم قرار داریم؛ این حوزه در سال ۱۳۴۰ تأسیس شده و با گذشت چند ماه، ۱۰۰ سال این حوزه کامل خواهد شد که بحمدالله برکات عظیمی داشته است.

این مرجع تقلید با اشاره به اینکه حوزه های علمیه ایران اسلامی را از انحرافات نجات داده است، خاطرنشان ساختند: مدیریت حوزه های علمیه باید خدمات، آثار، شخصیت های بزرگی که در این حوزه تربیت شده و کتاب های مفیدی که تألیف گشته را منعکس نماید.

این استاد برجسته حوزه تصریح کردند: وظیفه علما و روحانیت، بالابردن فکر و دانش انسان ها و ارتقای مباحث اخلاقی جامعه می باشد.

معظم له با اشاره به دو مسئولیت حوزویان، بیان داشتند: تعلیم و تهذیب دو مسئولیت بزرگ حوزویان نسبت به جامعه بوده تا شاهد ارتقاء فکری و اخلاقی مردم باشیم.

حضرت آیت الله سبحانی اظهار داشتند: درس اخلاق، درسی علمی است که طلاب باید در این دروس شرکت نمایند تا بتوانند با یادگیری مباحث اخلاقی، ضمن ساختن خود، جامعه خود را نیز بسازند.

این مرجع تقلید خاطرنشان ساختند: سخن گفتن خوب است؛ اما باید همراه با عمل باشد، تا جامعه با مشاهده اعمال یک طلبه به سوی خوبی ها روی بیاورد.

این استاد برجسته حوزه تصریح کردند: طلاب برای درس خواندن کامل، حداقل باید ۸ ساعت در روز مطالعه  کنند تا بتوانند خروجی مناسبی برای جامعه داشته باشند.

گوش دادن به نوار درسی مناسب تحصیل نیست

معظم له بیان داشتند: امتداد تحصیل برای حوزویان ضروری است؛ گوش دادن به نوار درسی مناسب تحصیل نیست؛ چراکه نوار درسی همانند شیرخشک است که فقط تأثیر حداقلی دارد؛ رسیدن خدمت استاد و شنیدن مطلب از نزدیک بسیار مهم و اثرگذار است.

حضرت آیت الله سبحانی اظهار داشتند: نوار و اینترنت در جای خود خوب است؛ اما شاگرد باید سؤال و جواب و اشکال را در کلاس لمس کرده تا بتواند ملا شود.

ایشان ابراز داشتند: استعدادسنجی از دیگر ضروریات حوزه های علمیه است که باید اهمیت ویژه ای نسبت به آن داشت؛ باید دید این طلبه برای چه کاری آفریده شده و بر اساس همان، برای او برنامه ریزی کرد.

تعمم طلاب ضروری است

این مرجع تقلید خاطرنشان ساخت: تعمم طلاب از دیگر ضروریات طلاب است؛ نباید طلاب درس خارج خوان ما بدون لباس در کلاس حضور داشته باشند؛ معمم شدن، سربازی رسمی حضرت بقیه الله الاعظم است که طلاب باید نسبت به آن اهتمام داشته باشند.

این استاد برجسته حوزه تصریح کردند: امروز تفسیر در حوزه های علمیه حضوری پررنگ داشته که بسیار مناسب است و حفظ قرآن باید جنبه عمومی در حوزه های علمیه پیدا کند.

باید اصالت خود را حفظ نماییم

حضرت آیت الله سبحانی با تأکید بر اینکه باید از القاب حوزوی بهره ببریم، اظهار داشتند: باید از حجت الاسلام، آیت الله، محقق، دانشمند و … بهره برد و از اصطلاحات خارجی دوری کرد؛ افتخار ما القابی است که در حوزه وجود دارد؛ استفاده از تعبیرات غیرحوزوی نشانه عجز ماست و باید اصالت خود را حفظ نماییم.

ایشان ابراز داشتند: امروز مسئله تکفیری ها یکی از مسائل اصلی دنیای اسلام است که محمد بن عبدالوهاب ریشه اصلی آن می باشد که حوزه های علمیه در این راستا باید شناخت تکفیری ها را به عنوان یک واحد اصلی در حوزه های علمیه باشد.

بازدیدها: ۱۱۹

ادامه مطلب